لطفا منتظر بمانید...
جستجو: جستجوی پیشرفته
صدای CHN
کد خبر : ۴۹۵۰۷ زمان مخابره: ۰ : ۰ -- ۱۳۸۵/۳/۱۲ | نسخه چاپی

کاوش تپه شغالی ورامین پس از وقفه 15 ساله از سر گرفته شد

دانلود فایل مرتبط با خبر:
  
تهران _ خبرگزاری میراث فرهنگی
 گروه استانها، فاطمه علی اصغر : کاوش و تعیین حریم تپه شغالی ورامین پس از وقفه 15 ساله و با پیگیری های " میراث خبر " آغاز شد. این تپه تاریخی بارها از سوی حفاران غیر مجاز و بولدوزهای یک شرکت خصوصی خاکبرداری و تهدید به نابودی شده بود.
« قدیر افروند»، معاون حفظ و احیا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران با بیان این مطلب به " میراث خبر " گفت:« اگرچه طی سال های گذشته این تپه تاریخی به شدت آسیب دیده و بارها مورد هجوم حفاران غیر مجاز قرار گرفته است اما امروز با آغاز  کاوش های علمی و تعیین حریم آن از این وضعیت خارج شده و شرایط حفاظت آن بهبود پیدا کند.»
وی برنامه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران را برای این تپه شامل بررسی و شناسایی و تعیین حریم دانست و افزود: «در حدود 15 سال پیش تپه شغالی ورامین توسط هیاتی به سرپرستی دکتر" تهرانی مقدم" گمانه زنی شده بود که هرگز گزارشی در این زمینه منتشر نشد. امید است که این کاوش اطلاعات مهمی به جامعه باستان شناسی ارایه کند.»
« مرتضی حصاری»، رییس هیات کاوش این فصل از تپه شغالی نیز در این مورد به میراث خبر گفت: « این کاوش با هیاتی متشکل از هفت باستان شناس، انسان شناس و زبان شناس آغاز شده است که این افراد به تدریج و بنا بر نیاز به گروه افزوده می شوند.»
وی افزود:« در حال حاضر این هیات با بهره گیری از اعتبارات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران، لایه نگاری را در بخش های مختلف تپه شغالی آغاز کرده تا به خاک بکر برسد.»
به گفته حصاری احتمال دارد این پژوهش ها 45 تا 50 روز به طول بیانجامد. 
تپه سفالی ورامین در دامنه شمال غربی تپه‌ای طبیعی پیشوا (امامزاده جعفر) قرار دارد.
این تپه در سال 1363 طی یک بررسی شناسایی شد و در پاییز سال 1370 توسط یک هیات باستان‌شناسی مورد کاوش قرار گرفت.
 از عمق 385 سانتی‌متری این تپه که پس از یک لایه سیلابی روی خاک بکر قرار داشت آثار و بقایای سفال‌هایی مربوط به اواخر هزاره ششم و هزاره پنجم پیش از میلاد و نیز از همین لایه بقایای خاکستر و ذغال از مجاورت یک کوره سفالگری به دست آمد.
با مطالعات اولیه روی سفال‌های به دست آمده، این آثار قابل مقایسه با سفال‌های تپه سیلک کاشان تشخیص داده شدند.
 به اعتقاد باستان‌شناسان وجود کوره سفالگری دلیل این است که این سفالینه‌ها در محل ساخته می‌شده و عناصر معماری در سایت تپه‌شناسی خشت خام و چینه بوده است.
 خشت‌ها با قالب تهیه و به صورت جفت و طاق چیده شده‌اند.
 آثار معماری خشتی متعلق به هزاره سوم (ق.م) است.
 ابزار مفرغی به ندرت در این منطقه مشاهده شده اما ابزار سنگی و اشیای سفالی به میزان قابل توجهی وجود داشته است که روی آنها نقوش متنوع گیاهی و حیوانی نقش بسته بود که از دوره قدیم به جدید از مرحله سادگی به تنوع و پیچیدگی تکامل یافته‌اند. اشیای سفالی در لیه‌های عمیق دست‌ساز و به رنگ گوجه‌ای و یا نقوش سیاه رنگ بوده و قابل مقایسه با ظروف به دست آمده از چشمه علی در شهر ری است .
این نوع سفال گوجه‌ای رنگ مربوط به دوره‌ای است که برای ساخت اشیا و از چرخ سفال‌گری استفاده می‌شد و در کنار سفال نخودی رنگ منقوش چرخ ساز، در لایه‌های فوقانی تداوم یافته است.
اهمیت تپه شغالی در این است که تمدن موجود در تپه سیلک را یک جا و در یک تپه دارد. علاوه بر این، تپه شغالی آثار بسیاری از دوره پیش از تاریخ را در خود گنجانده است.
تپه شغالی هنگام ایجاد ساختمان کمیته انقلاب اسلامی شهر پیشوا روی بلندی مرکز شهر در حین حفر چاه فاضلاب در عمق 6 متری به طور اتفاقی کشف شد. از سال 62 به بعد تنها سه فصل کاوش در این منطقه انجام شده است.
انتهای خبر/ خبرگزاری میراث فرهنگی / کد خبر: ۴۹۵۰۷
    

کلیدواژه ها

نظرات ارائه شده

نظرات

ارسال نظر
ارسال به دوستان
نام
پست الکترونیک
آدرس وبسایت یا وبلاگ
نظرشمــا    
. نظراتی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود*
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 2 + 13
ارسال نظر
49507
نام شما
ايميل شما
ايميل گيرنده
توضيحات
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 2 + 13
ارسال خبر
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار