لطفا منتظر بمانید...
جستجو: جستجوی پیشرفته
صدای CHN
کد خبر : ۷۲۷۲۰ زمان مخابره: ۰ : ۰ -- ۱۳۸۴/۶/۲۶ | نسخه چاپی

نقش برجسته های آشوری از لندن به ژاپن می روند

دانلود فایل مرتبط با خبر:

تهران، میراث خبر
گروه هنر:14 قطعه از نقش برجسته های بین النهرین که در موزه بریتانیا نگهداری می شوند، تا چند هفته دیگر سفر خود را به سوی ژاپن آغاز می کنند.
این نقش برجسته ها که مراسم گوناگون دربار آشوریان نظیر ارابه رانی و شکار شیر را نشان می دهند، در طبقه نخست موزه و در بخش آثار بین النهرین نگهداری می شوند.
آثار یاد شده از قطعات بسیار بزرگی تشکیل شده که همگی به دیوارهای موزه متصلند. جان کرتیس، مدیر بخش خاور نزدیک موزه بریتانیا که مسئولیت برپایی این نمایشگاه را بر عهده دارد، درباره جدا کردن نقش برجسته ها از دیوار می گوید:«حدود 100 سال پیش نمایشگاهی از آثار آشوری موزه بریتانیا در موزه های مکزیک، تگزاس، متروپولیتن، لس آنجلس، استرالیا و ژاپن برگزار شد. برای برپایی این نمایشگاه تمام نقش برجسته هایی را که به دیوارها متصل بود، جداشد. از آنجا که نقش برجسته ها با سیمان به دیوارها نصب شده بود، این کار به سختی صورت گرفت. به همین دلیل پس از بازگشت آثار به موزه آنها را روی پایه هایی آهنی قرار دادند، سپس پایه ها را روی دیوار نصب کردند، به گونه ای که در حال حاضر جدا کردن آنها به سادگی امکان پذیر است.»
آثار مربوط به تمدن بین النهرین در موزه بریتانیا نسبت به مجموعه های موجود در دیگر موزه های دنیا از غنای بیشتری برخوردار است. باستان شناسان و مورخان انگلیسی اواخر قرن 18، همان زمان که فرانسوی ها مشغول حفاری در شوش بودند، به بین النهرین رفتند و مجموعه ای را از آثار این منطقه جمع آوری کردن که در سراسر دنیا بی نظیر است.
یکی از مهم ترین آثار این مجموعه مبارزه آشورپانیبال، پادشاه معروف آشوری با شیر هاست.
کارشناسان نقش برجسته های آشوری را یکی از مهم ترین ابزار مقایسه میان هنر هخامنشی و هنر بین النهرین می دانند.
شمال بین النهرین محل زندگی این قوم در هزاره چهارم پیش از میلاد به شمار می رفت. پایتخت آنها نینوا و حکومت آنان برپایه نظامی گری بود. انسان های بالدار و مجسمه هایی با سر انسان و بدن جانورانی چون عقاب، شیر و اسب از مهم ترین نمادهای هنری آنها به شمار می رود.
آنها در اواخر سده 8 پیش از میلاد از هوخشتره، پادشاه ماد شکست خوردند و منقرض شدند.
انتهای خبر/ خبرگزاری میراث فرهنگی / کد خبر: ۷۲۷۲۰
    

کلیدواژه ها

نظرات ارائه شده

نظرات

ارسال نظر
ارسال به دوستان
نام
پست الکترونیک
آدرس وبسایت یا وبلاگ
نظرشمــا    
. نظراتی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود*
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 4 + 4
ارسال نظر
72720
نام شما
ايميل شما
ايميل گيرنده
توضيحات
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 4 + 4
ارسال خبر

اخبار مرتبط

نابودی تمدن آشور براثر تغییرات جوی و رشد بی رویه جمعیت بود

دو محقق باستان اقلیم شناس آمریکایی و ترک در تحقیقات مشترک با تمرکز بر خشکسالی شدید و ناآرامی‌های سیاسی و رشد جمعیت در دوران نابودی تمدن آشور، اعلام کردند ادامه سیاست‌های اقتصادی کوتاه مدت و جنگ ...

یک محوطه آشوری مدفون در شمال عراق کشف شد

باستان‌شناسان فعال در سایت‌های باستانی شمال عراق سایت تازه‌ای از دوران تمدن آشور را درنزدیکی ارگ اربیل کشف کردند.

آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار